MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

BUDOWA RUROCIĄGÓW - PROJEKTOWANIE I TECHNOLOGIA

 

 

 

Rurociągi to temat rzeka, gdyż istnieje bardzo wiele sposobów ich projektowania oraz końcowej finalizacji, czyli spawania, łączenia ze sobą. Budowa poszczególnych rurociągów zaczyna się już w momencie tworzenia planu. Istnieje mnóstwo rodzajów rurociągów. W miastach spotkamy się z wodociągami, gazociągami oraz innymi instalacjami. Nie wszystkie one mogą występować w formie rur odkrytych (widocznych na powierzchni), bo zazwyczaj aglomeracja miejska zwyczajnie na to nie pozwala.

 

Projektowanie rurociągu to najważniejsza czynność, gdyż wiąże się z ułożeniem specjalnego planu oraz (często, lecz nie zawsze) zainwestowania pieniędzy w zakup części działek. Aby nieco przybliżyć Państwu zasady projektowania, posłużymy się małym przykładem.

 

- Miasto X jest dosyć dobrze rozbudowane i władze postanowiły zapewnić mieszkańcom stały dostęp do gazu. W tym celu wynajęto firmę, która zajmuje się projektowaniem sieci gazociągów aby stworzyła szczegółowy plan. Firma tworzy potencjalną sieć rurociągów i umieszcza je na mapie. Następnie zwiedza trasę przez krótką ma przechodzić instalacja aby sprawdzić powierzchnię. W niektórych miejscach rurociągi mogą pozostać odkryte (gdyż nie ma w okolicy żadnych zabudowań), ale większa część instalacji będzie musiała przechodzić bezpośrednio pod powierzchnią. Po kilku miesiącach tworzy się całkowity projekt, plan oraz kosztorys. Gotowy projekt trafia do inwestorów, którzy albo się z nim zgadzają, albo sugerują poprawki.

 

Wyróżniamy kilka rodzajów rurociągów, ale do najważniejszych z nich należą:

 

- rurociągi naziemne

 

Są to rurociągi znajdujące się nad powierzchnią. Najczęściej spotykane to gazociągi lub krótkie odcinki ropociągów. Jest to popularna forma instalowania rurociągów, jednak ze względu na tempo rozbudowy miast wkrótce zostanie zastąpiona.

 

- rurociągi zagłębione

 

Jest to system, który polega na umieszczeniu rurociągi bezpośrednio pod nawierzchnią, ale bez jego zasypywania. Spotykane w wielu częściach naszego kraju, a w Europie najczęściej w Rosji.

 

- rurociągi podziemne

 

Najpopularniejsze rurociągi to te podziemne. Zazwyczaj transportuje się nimi produkty naftowe lub sam gaz. Najdłuższy i najgłębszy odcinek prowadzi do Wielkiej Brytanii.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież