MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

GAZ I ROPA Z ŁUPKÓW

 

 

W ostatnim czasie mówi się wiele o gazie łupkowym. Polska jest krajem, który posiada złoża takiego paliwa, jednak wydobycie gazu łupkowego dla wielu przedsiębiorców okazuje się zwyczajnie nieopłacalne. Dlaczego tak jest? Głównie z tego względu, że większość naukowców oraz firm zwyczajnie nie wie, ile Polska posiada tego gazu. Jedynym sposobem na sprawdzenie wielkości złóż jest po prostu samo wydobycie.

 

Pierwsze próby wydobycia gazu łupkowego miały miejsce pod koniec XIX wieku. Przemysłowa technologia wydobycia opracowana została w latach 80. XX wieku, natomiast wydobycie na dużą skalę ma miejsce w USA od lat 90. XX wieku. Obecnie szacuje się, że biznes łupkowy przynosi dochód w wysokości 30 miliardów dolarów rocznie. Gaz oraz ropa z łupków to doskonałe paliwo, którym można zasilić samochody jak również większość urządzeń pracujących na gazie. W ostatnich latach firma Shell wydała bardzo wiele pieniędzy na badania potencjalnych miejsc, gdzie mogą znajdować się złoża gazu łupkowego. Niestety, lecz większość poszukiwań kończyła się brakiem jakichkolwiek danych, zatem od 2014 roku firma Shell ograniczyła swój budżet o 20% na ten cel. Obecnie tylko kilka firm Holdingowych zajmuje się poszukiwaniem gazu łupkowego, ale niestety poza granicami naszego kraju.

 

Skoro jest go tak wiele, to czemu nie ma wydobycia?

 

W wielu krajach możemy znaleźć gaz łupkowy, jednak aby jego wydobycie okazało się opłacalne, należy oszacować ilość złoża. Zdaniem biznesmenów Polska oraz Niemcy posiadają zbyt mało gazu, aby jego wydobycie okazało się opłacalne. Zazwyczaj znajduje się on pod miastami lub generalnie takimi terenami, gdzie wydobycie wiąże się z zakupem nieruchomości oraz ich burzeniem, by osiągnąć dostęp do gazu. Szacuje się, że Polski gaz warty jest zaledwie 3 miliardy złotych, a sam proces jego wydobycia może kosztować prawie tyle samo.

 

Kiedy wydobycie zacznie być opłacalne

 

Firmy holdingowe są przekonane, że wydobycie gazu łupkowego będzie opłacalne za około 10-20 lat. Ma to związek z tym, iż złoża ropy naftowej z roku na rok maleją. Za blisko 40-50 lat wyczerpią się wszystkie złoża ropy naftowej i trzeba będzie obrać inny kierunek wydobycia oraz oczywiście sam produkt. Gaz łupkowy lub nawet ropa z łupków będzie podstawowym paliwem za blisko 40 lat.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież