MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

KRAJOWY SYSTEM RUROCIĄGÓW - GAZOCIĄG TRANZYTOWY

 

 

 

Polski system rurociągów, czyli gazociąg tranzytowy zalicza się do jednej z największych sieci Europy. Pełna nazwa tego systemu to Jamał - Europa, gdyż transportuje się gaz bezpośrednio z półwyspu Jamał do Polski, a z Polski do innych krajów Europy. System składa się z dwóch nitek o długości 685 kilometrów każda. Na dzień dzisiejszy przekazana do eksploatacji jest nić północna, gdyż południowa nadal jest w procesie tworzenia. Dzięki tej sieci bardzo wiele krajów Europy ma stały dostęp do gazu bez konieczności tworzenia osobnych sieci gazociągowych. Gazociąg tranzytowy przebiega na terenie Polski równoleżnikowo, ze wschodu na zachód od granicy białorusko–polskiej, którą przekracza w rejonie miejscowości Kondratki, do granicy polsko-niemieckiej, którą przekracza w rejonie miejscowości Górzyca. Gazociąg został tak zaprojektowany, ale przechodził przez tereny słabo zalesione i o słabej aglomeracji. System biegnie przez 5 województw, 27 powiatów oraz 69 gmin. Za kilka lat po uruchomieniu kolejnych odgałęzień w tym systemie gazociągów prawdopodobnie kilka kolejnych powiatów zostanie dopisanych do wcześniej wymienionej listy.

 Krajowy system rurociągów to nie tylko gazociąg tranzytowy, ale także systemu gazociągów miejskich i wodociągów. Ze statystyk wynika, że Polska posiada najlepsze sieci wodociągów, które zapewniają stały dostęp do wody pitnej. Nasz kraj jako jeden z pierwszych w Europie rozpoczął masową budowę sieci wodociągowych zastępując tradycyjne metody wydobywania wody (studnie, szpilki itd.). Również miejskie sieci gazociągowe stoją na bardzo wysokim poziomie, gdyż od roku 2002 rozpoczęto masową budowę gazociągów i szacuje się, że w roku 2025 wszystkie miasta w Polsce będą miały stały dostęp do gazu typu Propan-Butan.

 

Gazociąg tranzytowy - najważniejsza sieć w Europie?

 

Można spekulować co do tego, czy Polska posiada najważniejszą sieć w Europie, jednak nie można podważyć, iż nasz kraj jest największym udziałowcem we wszystkich transportach gazu lub produktów naftowych. Polska pełni rolę pośrednika, który posiada swoje sieci i chętnie je udostępnia. Z tego powodu nasz kraj jest szanowany i liczy się w Unii Europejskiej. Gazociąg tranzytowy to zdecydowanie najważniejsza sieć w Europie i prawdopodobnie jedna z ważniejszych na świecie.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wszystkie prawa zastrzeżone www.rurociagi.pl