MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

MONITORING I DIAGNOSTYKA RUROCIĄGÓW

 

 

Rurociągi z założenia są obiektami rozległymi, których długości mogą sięgać nawet setek kilometrów. W każdej tak długiej sieci istnieje spore ryzyko, iż coś w pewnym momencie może się uszkodzić. Aby zniwelować lub całkowicie wykluczyć straty należy zainstalować systemy monitoringów oraz diagnostyki. Przez Polskę przechodzi bardzo wiele sieci rurociągów. Są one doskonale zabezpieczone, lecz mimo wszystko zdarzały się już w historii trudne awarie.

 

Ryzyko?

 

Już w trakcie planowania budowy rurociągów wykonawcy kalkulują ryzyko, dlatego też wybierają w miarę najlepsze miejsca tworzenia sieci. Wiadomo nie od dziś, że przez Polskę przechodzi bardzo wiele sieci rurociągów oraz ropociągów. Sieć liczy sobie kilkaset kilometrów, ponieważ przez nasz kraj przechodzą instalacje bezpośrednio do Niemiec oraz innych krajów sąsiadujących. Aby sieć była dobrze zabezpieczona, należy zainstalować w niej systemy diagnostyki oraz przede wszystkim monitoring. Monitoring jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ na ekranach komputerów można obserwować co dzieje się bezpośrednio w rurze. Systemy diagnostyki odpowiadają za wykrywanie uszkodzeń oraz powiadamianie o tym odpowiednie organy. W historii transportu paliwa tą drogą znane są przypadki, kiedy rura zwyczajnie pękła. Dzięki systemowi diagnostyki, który wykrył spadek ciśnienia przepływającego paliwa udało się znaleźć miejsce rozszczelnione i naprawić usterkę.

 

Warto pamiętać, że wszystkie większe sieci działają na tej samej zasadzie, czyli całodobowej pracy. Dzięki monitoringowi oraz systemom diagnostycznym ryzyko poważnej awarii jest minimalizowane praktycznie do zera. Od kilku lat nie wystąpiła żadna awaria na terenie państwa Polskiego i za ten stan rzeczy należy pochwalić nowoczesne systemy zabezpieczeń. Bardzo wiele systemów diagnostycznych posiada wbudowane podzespoły mierzące temperaturę transportowanych substancji jak także jej czystość. Najbardziej nowoczesne systemy nie zostały jeszcze zainstalowane w rurociągach głównie dlatego, że w roku 2014 Polska zakupiła rekordową ilość paliwa oraz gazu. W roku 2015 planowane jest unowocześnienie systemu monitoringu oraz diagnostyki.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wszystkie prawa zastrzeżone www.rurociagi.pl