MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

PODZIEMNE MAGAZYNY GAZU

 

 

 

Podziemne magazyny gazu najczęściej występują w obszarach, gdzie wydobycie ropy naftowej lub węgla zupełnie się skończyło. Dzięki takim wyeksploatowanym miejscom możliwe jest sezonowanie lub przechowywanie gazu, co powoduje posiadanie rezerw w momencie awarii systemów gazociągowych.

 

 Największe magazyny gazu mają miliardy metrów sześciennych pojemności. Zazwyczaj są to wyeksploatowane kopalnie węgla, gdzie wydobycie dawno się zakończyło. Korzystanie z takich miejsc to nie tylko "pójście na łatwiznę", lecz przede wszystkim spora oszczędność pieniędzy. Stworzenie podobnej konstrukcji do przechowywania gazu wiązałoby się z zainwestowaniem kilku miliardów dolarów, co zazwyczaj pokrywa kilka lub kilkanaście procent samego wydatku na zakup gazu. Według stanu na 2011 rok na świecie istniało 630 zbiorników o łącznej pojemności 352 mld m³, z czego w Unii Europejskiej – 124, o łącznej pojemności 81 mld m³. Największą pojemność zbiorników w Unii Europejskiej mają: Niemcy, Włochy, Francja oraz Norwegia. W Polsce pierwsze próby magazynowania gazu w wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego rozpoczęły się w 1954 roku w Karpatach w złożu Roztoki. Był to pierwszy magazyn w Europie. Obecnie Polska posiada tylko sześć takich magazynów. Jako, iż w naszym kraju zużycie gazu jest spore, to rezerwy w postaci magazynów mogą zapewnić gaz zaledwie przez 25 dni w zimie, ale w lecie już sto. Planowana jest budowa kolejnych magazynów oraz rozbudowa istniejących, która ma doprowadzić do dysponowania przez Polskę 4 miliardami m³ pojemności w 11 magazynach w 2020 roku. Taka pojemność magazynów sprawi, że w momencie jakiegokolwiek kryzysu nasz kraj będzie posiadał rezerwę mogącą zasilać w gaz cały kraj przez okres nawet jednego roku.

 

Podziemne magazyny gazu to doskonałe miejsca do magazynowania tego paliwa. Planowane są różnego rodzaju rozbudowy już istniejących magazynów, lecz kiedy wydobycie gazu łupkowego zacznie przybierać realnych kształtów, potrzebne będą kolejne magazyny do przechowywania również i tego rodzaju paliwa.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wszystkie prawa zastrzeżone www.rurociagi.pl