MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

RUROCIĄGI W EUROPIE I NA ŚWIECIE

 

 

 

Rurociągi służą do transportowania produktów naftowych, gazu lub wody. Dzięki nim większość krajów może zasilać samochody, sprzęty agd i mnóstwo innych rzeczy. W tym artykule dowiecie się Państwo wielu informacji na temat rurociągów w Europie i na świecie.

 

 Do najbardziej znanych rurociągów możemy zaliczyć sieć o nazwie "Przyjaźń" - największy na świecie system rurociągów, łączący od ponad 40 lat Syberię i Europę Środkową. Jest nadal użytkowany i co ciekawe - nie przewiduje się jego awarii przez następnych 50 lat. Decyzję o podjęciu budowy systemu "Przyjaźń" podjęto 18 grudnia 1958 na 10. sesji RWPG w Pradze. Rurociąg, który otwarto w 1964 roku, rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do niemieckiego Lipska, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. Podczas tworzenia tego rurociągu zamysł był taki, by Związek Radziecki mógł obsłużyć w gaz wszystkie kraje Europy Środkowej. Obecnie ten rurociąg obsługuje praktycznie wszystkie kraje w Europie, dzięki czemu Rosja na samej sprzedaży swojego paliwa lub gazu zarabia 10% swojego PKB.

 

Najdłuższą sieć rurociągów naftowych posiada USA (ok. 340 tys. km), co stanowi prawie 65% ogólnej ich długości na świecie. Ten fakt nie powinien nikogo dziwić, wszak Stany Zjednoczone są liderem w wydobyciu ropy naftowej oraz różnego rodzaju gazu. Dzięki ścisłej współpracy z Kanadą, stworzono mnóstwo sieci rurociągowych, które są w stanie przesłać paliwo lub gaz do każdego zakątka Ameryki Północnej.

 

Planowane sieci rurociągów

 

Obecnie wiele Państw skupia się na planowaniu nowych sieci rurociągów. Do roku 2022 Hiszpania ma zbudować blisko 660 kilometrów sieci, która będzie łączyła półwysep Iberyjski z Francją. Podobna sytuacja dzieje się obecnie w Maroko, które planuje stworzyć specjalny podwodny rurociąg umożliwiający transport gazu z Hiszpanii do swojego kraju. Polska również ma w planach stworzenie kolejnej sieci rurociągów, jednak mają one obsługiwać nie samą Polskę, ale także naszych zachodnich i południowych sąsiadów.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież