MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

SPAWANIE RUROCIĄGÓW - TECHNOLOGIE

 

 

 

Rurociągi są konstrukcjami bardzo specyficznymi, gdyż zazwyczaj długość jednego odcinka rurociąg może wynosić nawet kilkaset kilometrów. Zdaniem profesjonalistów spawanie ze sobą sieci rurociągów jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym i trzeba posiadać olbrzymie doświadczenie, by podołać temu zadaniu. W tym artykule dowiecie się o kilku technologiach spawania rurociągów. Dowiecie się także kilku faktów historycznych.

 

Istnieje kilka technologii spawania rurociągów. Wyróżniamy jednak dwie z nich: TIG i MAG.

 

Metoda TIG sprawdza się doskonale w tworzeniu krótkich rurociągów o dosyć małej średnicy. Doskonale można to zobrazować na przykładzie domowych kaloryferów. Łączenie między sobą kaloryferów to także sieć rurociągów, z tym, że krótka. Rury spawa się obecnie metodą TIG, bo gwarantuje ona wypełnienie wszystkich szczelin, jak także trwałość. Druga metoda, czyli MAG związana jest z większymi konstrukcjami. Mnóstwo firm spawa poszczególne odcinki rurociągu właśnie tą metodą. Jest ona wysoce skuteczna, ale także sprawdzona gdyż praktykowana od prawie 25 lat.

 

Większość inwestorów skupia swoją uwagę na metodzie łączenia rurociągów, gdyż wiąże się to z pewnymi kosztami. Możliwe, że tego nie wiecie, ale spawanie rurociągów to największy wydatek w całej operacji tworzenia sieci. Szacuje się, że samo spawanie to 35% wszystkich kosztów tworzenia sieci rurociągowej (zwłaszcza ropociągów).

 

Jak to wygląda w praktyce?

 

Spawanie rurociągów jest procesem odpowiedzialnym, ale jak wygląda w praktyce? W praktyce wygląda to tak, że aby zagwarantować przetopienie na całej grubości ścianki rury, musimy ukosować jej krawędzie. Ukosowanie nie jest konieczne, gdy grubość ścianki rury nie przekracza 3 mm. Krawędzie rur ukosujemy na V z kątem rozwarcia rowka 60° i odstępem pomiędzy elementami spawanymi równym ok. 1-2 mm. Stosując się do tej zasady możliwe będzie idealne połączenie ze sobą wszystkich poszczególnych elementów rurociągu tworząc z niego kompletną całość.

 

W niedalekiej przyszłości zapewne zmienią się sposoby spawania rurociągów, jednak nawet wtedy nikt nie zapomni o "starych", lecz najskuteczniejszych metodach.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież