MIGAZ - Budowa i Serwis Rurociagów
www.migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl
MIGAZ - Instalacje Gazowe dla Przemysłu
http://migaz.pl

P.H.U MIGAZ lokalizacja

 

TRANSPORT I MAGAZYNOWANIE GAZÓW I PŁYNÓW

 

 

 

Jadąc samochodem często widzimy wielkie ciężarówki z cysternami zapełnionymi gazem, ropą, benzyną lub jakimkolwiek innym paliwem czy płynem. O ile samo transportowanie to sprawa dosyć prosta, o tyle magazynowanie gazów i płynów to bardzo ciekawa sprawa. Zachęcamy do lektury, gdyż mowa właśnie o transporcie i magazynowaniu gazów oraz płynów.

    

Transport gazów i płynów

  

Istnieje kilka rodzajów transportu gazów i płynów. Do najpowszechniejszych należy uznać wszystkie aktywne sieci gazociągowe i rurociągowe. W Polsce znajduje się prawdopodobnie najważniejsza sieć o nazwie "Przyjaźń", która zaopatruje w gaz większość naszych sąsiadów. Pozostałe metody transportowania to:

  

- transport cysternami

  

Transport gazów oraz innych płynów przy pomocy ciężarówek z cysternami to bardzo powszechna metoda napełniania stacji benzynowych. Sama sieć gazociągów lub ropociągów nie zapewni dostępu wszystkich stacji benzynowych w paliwo, gdyż magazyny paliwa znajdują się w specjalnych punktach, gdzie kończy się sieć rurociągów. Z takich sieci paliwo trafia bezpośrednio do firm paliwowych, a z nich na stacje benzynowe. LPG, benzyna czy olej napędowy transportowany jest do stacji bezpośrednio przez cysterny.

  

- transport drogą morską

 

Nieco mniej, ale nadal popularna metoda sprawdza się doskonale w przypadku Wielkiej Brytanii. Wyspy Brytyjskie nie mają stałego dostępu do ropy naftowej oraz gazu, dlatego w ich przypadku transport paliwa tyczy się podziemnych rurociągów oraz tankowców, które drogą morską zaopatrują w paliwo fabryki.

 

Magazynowanie gazów i płynów

  

Jak już wspomnieliśmy - o ile transport gazów oraz płynów jest sprawą dosyć prostą, o tyle magazynowanie to coś zupełnie innego. Paliwo takie jak benzyna czy olej napędowy musi być magazynowane w specjalnych beczkach o specjalnych parametrach. Z kolei gaz doskonale nadaje się do magazynowania w starych kopalniach (dawno nieaktywnych) lub innych pustych przestrzeniach podziemnych. W Polsce jak i Europie znajduje się kilkadziesiąt magazynów przechowywania gazu.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież